Billedbutikkens ICC-profiler

Få billedet på din skærm og det fremkaldte resultat til at ligne hinanden.

Når du redigerer dine digitale billeder, bør farveopsætningen i dine programmer være valgt ud fra det medie du producerer til (fx din egen printer eller Billedbutikken), for at undgå unødvendige ”farvemisforståelser”. ICC-profiler fra Billedbutikken kan hjælpe dig med bedre at kunne se farverne på det fremkaldte foto, når du fremkalder hos os.

Skærmen er vigtig

Det er vigtigt din skærm er kalibreret og profileret korrekt. Dette gøres bedst med produkter som fx Eye-One Display 2 og Spyder2Pro. Lacie tilbyder pakkeløsninger, hvor der følger kalibreringsudstyr med. Dog findes der også software til at kalibrere skærmen pr. øjemål.

 Du skal være ekstra opmærksom på, hvordan lyset er i lokalet, hvor du sidder og arbejder. Det har nemlig stor indflydelse på, hvordan billedet på skærmen opleves.

Vi sender gerne et test-billede, der kan bruges til at kalibrere skærmen. Ring til os på tlf. 6612 5070 og bed om at få tilsendt et test-billede.

Filerne vi laver test-billederne ud fra kan du downloade her til højre. Billederne har alle den rette Billedbutikken ICC-profil vedhæftet.
Selve ICC-profilerne kan du downloade længere nede på siden.

Billedbutikkens ICC-profiler

Billedbutikken har udarbejdet to forskellige ICC-profiler, der tager højde for hvilken type papir der fremkaldes på (overfladetype). Du skal bruge den profil der passer til den type billeder du vil bestille. Fx skal du benytte profilen "Billedbutikken Kodak mat", hvis du bestiller dine billeder med mat overflade.

Det er muligt at vælge mat overflade til i bestillingen på step 3,  Du skal derfor huske at angive under "bemærkninger" på step 5 sidst i bestillingen ,hvilken farveprofil du har brugt.

Uanset overflade  skal du på step 3 huske at angive du har benyttet en ICC-profil fra Billedbutikken.

Billedbutikken benytter hovedsageligt papir fra Kodak, men har også papir fra Fuji.

I Windows er det muligt at installere profilerne, ved at højreklikke direkte på de downloadede udpakkede ICC-profiler og vælge ”installer” på menuen.

Download profilerne

Download Billedbutikkens ICC-profiler her (filerne er arkiveret i Zip)
Navn   Anvendelsesområde   Opdateret
         
         
         
         
         
Billedbutikken
(blank Kodak)
  Blanke fremkaldelser hos Billedbutikken på Kodak papir fra pasfotoark til 30×45 cm.   8/2-2008
         
Billedbutikken
(mat Kodak)
  Matte fremkaldelser hos Billedbutikken på Kodak papir fra pasfotoark til 30×45 cm.   8/2-2008
         

  Download pakke med alle Billedbutikkens ICC-profiler her
(Billedbutikkens ICC-profiler.zip - 2,64mb)
   

De nye profiler til download blev gjort tilgængelige d. 8/2-2008.

Vejledning til installation

ICC-profilerne anvendes til billedbehandling i Photoshop, før billederne sendes til fremkaldelse i Billedbutikken. For at anvende ICC-profilerne i Photoshop, skal de først placeres korrekt i computeren.

ICC-profilerne downloades og lægges i den korrekte folder på computerens harddisk. Stien til denne folder varierer fra styresystem til styresystem. Nedenfor kan du se, hvor du skal placere dem på forskellige styresystemer.

Placering af ICC-profiler
Styresystem   Placering af ICC-profilerne
     
Windows    
Win2000/XP   /Windows/System32/Spool/Drivers/Color
     
Mac OS    
OS X (dansk)   /Bibliotek/ColorSync/Profiles
OS X (engelsk)   /Library/ColorSync/Profiles
     


Med ICC-profilerne korrekt placeret, er det muligt at vælge dem i Photoshops farveindstillinger.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Download testbilleder

Download Billedbutikkens test-billeder (zippet jpg.)
Billederne fylder hver især omkring 5,80 MB i zippet form
Navn
 
 
 
 
 
Billedbutikken (blank Kodak)
 
Billedbutikken (mat Kodak)
 

 

 

 

 

 

Eksterne links til mere information om farveprofiler, farvestyring og skærmkalibrering

 

 

Billedbutikken.dk

Spar op til 60%
Lige nu er der også mange penge at spare ved besøg i butikken i Odense! - Få dine digitale billeder fra jule eller skiferien fremkaldt til skønne papirfotos. Kampagnetilbud indtil 31- 3- 2010:
Ekstra produkter, -stort udvalg!
fotokort, takkekort,indbydelseskort, bordkort, posters, lærredsprint, foto på canvas, foto fun (puslespil, krus m. foto, musemåtter m. foto),T-shirts mm.
Fotobøger
Fotobøger af høj kvalitet
Fotobøger - Lav nemt din fotobog i butikken
Du kan også vælge at lave din fotobog i butikken i Vestergade.
Tilbud! Posters, panoramabilleder mm.
Superflotte posters i f.eks. 70x100, eller hvad med panoramafotos op til 90cm i længden, - det hele til halv pris!
Tilbud - 10x15 kr. 0,98!
Bestil flere - spar mere!
Slip for upload,- Send en CD til os i stedet
Send os en CD, så overfører vi dine billeder til for dig,- klar til din bestilling.

Billedbutikken.dk - Online Billedservice

Dag til dag online fotoservice.
Upload i dag inden kl. 19.00.
Modtag billederne med posten i morgen.