Få billedet på din skærm og det fremkaldte resultat til at ligne hinanden.Når du redigerer dine digitale billeder, bør farveopsætningen i dine programmer være valgt ud fra det medie du producerer til (fx din egen printer eller Billedbutikken), for at undgå unødvendige ”farvemisforståelser”. ICC-profiler fra Billedbutikken kan hjælpe dig med bedre at kunne se farverne på det fremkaldte foto, når du fremkalder hos os.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Download Billedbutikkens ICC-profiler her (filerne er arkiveret i Zip) | ||||
| Navn | Anvendelsesområde | Opdateret | ||
| Billedbutikken (blank Kodak) |
Blanke fremkaldelser hos Billedbutikken på Kodak papir fra pasfotoark til 30×45 cm. | 8/2-2008 | ||
| Billedbutikken (mat Kodak) |
Matte fremkaldelser hos Billedbutikken på Kodak papir fra pasfotoark til 30×45 cm. | 8/2-2008 | ||
| Download pakke med alle Billedbutikkens ICC-profiler her (Billedbutikkens ICC-profiler.zip - 2,64mb) |
||
De nye profiler til download blev gjort tilgængelige d. 8/2-2008.
ICC-profilerne anvendes til billedbehandling i Photoshop, før billederne sendes til fremkaldelse i Billedbutikken. For at anvende ICC-profilerne i Photoshop, skal de først placeres korrekt i computeren.
ICC-profilerne downloades og lægges i den korrekte folder på computerens harddisk. Stien til denne folder varierer fra styresystem til styresystem. Nedenfor kan du se, hvor du skal placere dem på forskellige styresystemer.
| Placering af ICC-profiler | ||
| Styresystem | Placering af ICC-profilerne | |
| Windows | ||
| Win2000/XP | /Windows/System32/Spool/Drivers/Color | |
| Mac OS | ||
| OS X (dansk) | /Bibliotek/ColorSync/Profiles | |
| OS X (engelsk) | /Library/ColorSync/Profiles | |
Med ICC-profilerne korrekt placeret, er det muligt at vælge dem i Photoshops farveindstillinger.
| Download Billedbutikkens test-billeder (zippet jpg.) Billederne fylder hver især omkring 5,80 MB i zippet form |
| Navn |
| Billedbutikken (blank Kodak) |
| Billedbutikken (mat Kodak) |
Eksterne links til mere information om farveprofiler, farvestyring og skærmkalibrering
|
Dag til dag online fotoservice.
Upload i dag inden kl. 19.00.
Modtag billederne med posten i morgen.